Звіт про харчування учнів
Доповідь дієтсестри на педраді: ПРО СТАН ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ УЧНІВ, СТВОРЕННЯ У ЗАКЛАДІ УМОВ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ
Планування та організація харчування в закладі здійснюються відповідно до Законів України “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», санітарного законодавства та цього Порядку. Меню складається на кожен день відповідно до чотиритижневого сезонного меню, яке складається на кожен сезон року і погоджується Миргородською Держпродспоживслужбою.
Готові страви містять обмежену кількість солі, цукру та жиру відповідно до встановлених МОЗ вимог щодо організації харчування в закладах загальної середньої освіти.
Приготування готових страв для їх споживання здійснюється з дотриманням послідовності та поточності технологічного процесу, рецептури, а також відповідно до вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів та норм харчування.
Нові норми харчування більш дитиноорієнтовані. У них зазначені порції замість грамів (тобто на тиждень 2-3 порції), обмежені чіткі вимоги до продуктів, відсутні норми заміни (раніше був додаток, який дозволяв одні продукти заміняти іншими). Усі страви та вироби, які пропонуються вихованцям, формують здоровий, повноцінний раціон харчування.
Недостатня кількість поживних речовин в дитячому віці негативно позначається на показниках фізичного розвитку, захворюваності, успішності, сприяє прояву обмінних порушень і хронічної патології. Найважливішою умовою для підтримки здоров’я, високої працездатності і витривалості людини є повноцінне і правильне харчування. Питання організації шкільного харчування останніми роками викликає підвищену зацікавленість.
Тому сьогодні приділяється велика увага питанням життя і здоров’я дітей. Особливо зараз гостро встало питання про організацію раціонального шкільного харчування. Харчування має бути збалансованим, протягом дня дитина має отримувати необхідний для цього мінімум харчових і мінеральних речовин. Якщо врахувати, що велику частину часу діти проводять в школі, то і повноцінно харчуватися вони повинні саме тут .
На початку навчального року в школі створено бракеражну комісію.
Бракеражна комісія здійснювала щоденний контроль за якістю сирої продукції.
Бракеражний журнал заповнюється своєчасно.
Харчові продукти, що поступають на харчблок, відповідають вимогам
нормативно-технічної документації і супроводжуються документами, що
встановлюють їх якість і безпечність. Не допускалося приймання харчових
продуктів без супроводжувальних документів, з минулим строком
зберігання, з ознаками псування.
Режим харчування учнів закладу тісно пов’язаний із режимом дня. Учні харчуються відповідно до затвердженого графіку харчування. Велике значення надається організації раціонального, збалансованого харчування відповідно до віку і стану здоров’я учнів. У закладі організовано п’ятиразове харчування з триразовим споживанням гарячої їжі – сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря.
Згідно нового Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку затверджених постановою КМУ від 24.03.2021 № 305 в меню включено окремі страви щоденного раціону, калорійність окремих прийомів їжі, мінімальні вимоги до режиму (кратності) приймання в їжу овочів, фруктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових та інших продуктів, які відповідають нормам харчування. Перспективне меню складається з урахуванням сезонності та наявністю сезонних продуктів, свіжих овочів, фруктів, ягід, сухофруктів, квашених овочів, соків. Енергетична та поживна цінність страв, які готуються в шкільній їдальні закладу, відповідає загальним віковим потребам дітей згідно з нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії, визначеними МОЗ. Страви завжди подаються свіжими та гарячими з дотриманням всіх санітарних вимог.
Одним із важливих інструментів для безпечного харчування в закладі освіти є впровадження системи управління безпечністю харчування НАССР. В закладі функціонує робоча група НАССР. Розроблений робочий план з розподілом обов’язків між членами робочої групи НАССР. Підготовлений пакет офіційної документації згідно з вимогами щодо безпеки та якості продукції. Забезпечене надійне та достовірне функціонування системи НАССР, регулярно проводиться аналіз безпеки і якості продукції, що готується в харчоблоці закладу освіти. Працівники харчоблоку та адміністрація школи пройшли навчання щодо принципів системи аналізу небезпечних факторів та контролю НАССР.
Враховуючи вищезгадане, можна з впевненістю стверджувати, що організація якісного, безпечного харчування є одним з пріоритетних напрямків закладу освіти та потребує комплексного підходу до його впровадження. Адже сама комплексна комунікація новацій в системі шкільного харчування сприяє формуванню культури здорового харчування не тільки в закладі освіти, а й в родинах, популяризації культури здорового харчування в суспільстві. Згідно проведеного аналізу, учні закладу забезпечені необхідними продуктами харчування, із збереженням добової енергоцінності, що відповідає фізіологічним потребам школярів.